Ortodoncja dziecięca

Już od pierwszych lat życia u dzieci mogą pojawić się wady gryzu, które kwalifikują się do leczenia ortodontycznego. Wśród nich możemy wyróżnić: tyłozgryz (cofnięcie żuchwy w relacji do zębów szczęki), zgryz krzyżowy (odwrotne zachodzenie zębów), zgryz otwarty (widoczna szczelina po zamknięciu szczęk), zgryz głęboki (zbyt głębokie zachodzenie zębów górnych na dolne), czy także przodozgryz (rząd dolnych zębów wystaje daleko przed rząd zębów górnych, wysunięta ku przodowi żuchwa).
Najczęstszą przyczyną wad zgryzu są nawyki związane czy to z ssaniem smoczka, czy też z obgryzaniem paznokci. Jednak występują i takie wady zgryzu, których pochodzenie określa się jako dziedziczne.

U większości dzieci w wieku od 7 do 10 lat, w celu skorygowania wady zgryzu, najczęściej stosuje się aparaty wyjmowane, które nosi się w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia. Regularność ich noszenia ma istotny wpływ na efekty leczenia. Wizyty odbywają się pod stałą opieką ortodonty raz w miesiącu.

Dzieci_baner

Z uwagi na powyższe, wszyscy rodzice, którzy są zaniepokojeni zgryzem swoich pociech, powinni jak najszybciej zgłosić się do naszej kliniki i skonsultować się z lekarzem dentystą, specjalistą ortodontą.

Rodzice pamiętajcie, że leczenie ortodontyczne dzieci jest konieczne, ponieważ wady zgryzu cechuje to, iż nie cofają się same, ale jest wręcz przeciwnie, tzn. wraz ze wzrostem dziecka, ulęgają one pogłębieniu.

Dlatego zespół doświadczonych lekarzy w CALVDENT jest do Państwa dyspozycji. Ponadto, z myślą o naszych najmłodszych pacjentach, nasza klinika została zaprojektowana w taki sposób, aby dzieci w ogóle nie odczuwały tego, że są z wizytą u ortodonty czy stomatologa.

 Leczenie ortodontyczne może już być prowadzone w okresie uzębienia mlecznego u dzieci. Warto także pamiętać o tym, że – jak wykazują badania kliniczne – zdecydowaną większość wad zgryzu najszybciej leczy się w okresie skoku wzrostowego, tzn. tuż przed okresem dojrzewania tj. między 11 a 13 rokiem życia.